Zadzwoń: +48 696 618 352 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

R-2000 – początki idei budownictwa zrównoważonego

Pierwszym impulsem dla idei budownictwa zrównoważonego nie była troska o środowisko, a wojna, a właściwie jej konsekwencje. W wyniku wojny Jom Kipur w 1973 roku państwa OPEC doprowadziły do prawie dziesięciokrotnego wzrostu cen ropy, z około 3 do około 30$ za baryłkę. Wywołało to kryzys światowego systemu walutowego i wywołało „kryzys naftowy”, który na kilka lat zahamował, a nawet cofnął gospodarkę światową.

W odległej od źródeł konfliktu zimnej Kanadzie radykalnie wzrosły koszty ogrzewania domów. O ile wzrost ten nie zachwiał budżetami domowymi Kanadyjczyków, którym koszty ogrzewania wzrosły z ułamka procenta do pojedynczych procent, to zdecydowanie zachwiał bilansem handlowym Kanady. Dlatego Rząd postanowił w pierwszej reakcji podnieść normy izolacyjności nowo budowanych budynków. Spotkało się to ze skutecznym odporem firm deweloperskich, które musiały by ponosić wyższe koszty budowy, co w ich mniemaniu dramatycznie obniżyłoby rentowność sektora. I wtedy Kanadyjczycy wpadli na znakomity pomysł użycia marchewki w miejsce kija.

W 1981 roku powstał Kanadyjski Program Ochrony Zasobów Naturalnych, który został opracowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Kanadyjskich Home BUILDERS i sformalizowany, jako pierwszy na świecie, standard budowy domów, można dziś powiedzieć zrównoważonych, R-2000. Zwiera on wymagania dotyczące efektywności energetycznej, jakości powietrza w pomieszczeniach i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Program R-2000 obejmuje:

  • R-2000 standard – dane techniczne zapewniające jakość energetyczną budynków
  • Certyfikacje – potwierdzenie parametrów energetycznych budynku
  • Szkolenie i licencjonowanie budowniczych i usługodawców
  • Informacje dla konsumentów

Standard R-2000 jest standardem w zakresie efektywności energetycznej, zastosowanej techniki instalacyjnej, poziomu szczelności budynku oraz odpowiedzialności za środowisko w trakcie budowy domów i podczas procesu wytwarzania elementów budowlanych i instalacyjnych.

Standard R-2000 określa kryteria jakie powinien spełniać dom

Jednym z najważniejszych kryteriów jest obniżenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania i przygotowania CWU.

Dom powinien posiadać wentylację mechaniczną, nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Obok sprawnej wentylacji, dla zagwarantowania atmosfery wolnej od lotnych związków organicznych (VOC), w domu powinny zostać zastosowane certyfikowane niskoemisyjne materiały wykończeniowe.

Systemy grzewcze, chłodnicze, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i wentylacja powinny być wybierane jako najbardziej efektywne i wydajne. Poleca się zastosowanie źródeł ciepła miejscowo dostępnych (gaz, olej, propan) oraz korzystanie z zintegrowanych systemów ogrzewania wykorzystujących źródła OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne).

Ochrona zasobów naturalnych zarówno w trakcie budowy oraz przy eksploatacji domu.

Opracowany i wylansowany przy pomocy potężnej kampanii społecznej, nowatorski na miarę światową Standard R-2000 dotyczył budynków w technologii szkieletu drewnianego i był całkowicie dobrowolny. Udało się jednakże przekonać Kanadyjczyków, że dodatkowe koszty, które trzeba ponieść by mieć dom R2000 są najlepszą inwestycją. Raz dlatego, że radykalnie spadają koszty ogrzewania. Dwa dlatego, że wzrasta trwałość mieszkań, a zatem i ich cena w przypadku sprzedaży. Trzy, że otrzymują nieporównywalnie zdrowsze środowisko w wyniku eliminacji VOD i skutecznej wentylacji.

Od wprowadzenia na rynek, ponad 25 lat temu, Standard R-2000 stał się punktem odniesienia dla nowo budowanych, energooszczędnych domów nie tylko w Kanadzie, ale na całym świecie. Mamy także polski ślad tego sukcesu. Założone i kierowane przez Aleksandra Paszyńskiego pionierskie na polskim rynku pismo Murator podjęło w połowie lat 80. próbę wylansowania R-2000 w Polsce. Niestety na polskim rynku budowlanym nie było większości komponentów niezbędnych do realizacji tego standardu. Akcja zaowocowała wprowadzeniem na rynek polski szkieletu drewnianego do tamtego czasu nieistniejącego w Polsce. Po R-2000 została nazwa Kanadyjczyk.

Zainteresowany domem o ultraniskim zużyciu energii?        Zapytaj

Kontakt:

 Poland

 ul. Polna 15, Magdalenka

 +48 696 618 352

 kontakt@domadd.pl

Kim Jesteśmy?

ADD

Autonomiczny Dom Dostępny

ADD to technologia budowy domu jednorodzinnego, wyróżniona nagrodami PLGBC i Muratora.