Inteligentny dom – 5 faktów, które musisz znać

Smarthome
System sterowania domem

Systemy inteligentnego domu stają się coraz bardziej popularne. Wynika to z pewnością z ich przystępnej ceny i niezwykle prostej, wręcz intuicyjnej obsługi. Wystarczy przestać bać się nowoczesnych technologii i przekonać się, że inteligentny dom może być nie tylko wygodny, ale także całkowicie bezpieczny i naprawdę przyjazny dla użytkownika. Mimo to, pewne stereotypy dotyczące technologii inteligentnego domu są nadal obecne w naszych umysłach. Dlatego dziś obalimy najczęstsze mity i przedstawimy pięć kluczowych faktów na temat technologii inteligentnego domu.

System może zarządzać wieloma urządzeniami i instalacjami

Wiele osób obawia się, że wybór systemu smart home oznacza automatyzację każdego elementu domu lub mieszkania. Nic bardziej mylnego. Panuje całkowita wolność. Zdalne lub automatyczne sterowanie może być rozszerzone na wszystkie instalacje i urządzenia lub tylko na niektóre z nich. Osoby decydujące się na system inteligentnego domu najczęściej określają sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, alarmami, sprzętem AGD i RTV, a także roletami okiennymi, w tym roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz zasłonami. Ważne jest, że w każdym przypadku sterowanie można dowolnie konfigurować według indywidualnych potrzeb i preferencji. Przykładowo, sterowanie żaluzjami pozwala kontrolować stopień zaciemnienia wnętrza w zależności od indywidualnych preferencji, rodzaju pomieszczenia, a także pory dnia, a nawet dnia tygodnia. Wszystko odbywa się tu za pomocą smartfona. Za pomocą aplikacji możemy sterować wszystkimi osłonami okiennymi, tj. roletami, zasłonami i firanami. Wszystkie osłony mogą być uruchamiane jednocześnie, pojedynczo lub w grupach, a scenariusze zamykania i otwierania okien można dowolnie dopasować do codziennego rytmu życia.


Inteligentny dom nie jest skomplikowany w obsłudze.

Obawa, że sterowanie instalacjami i urządzeniami jest skomplikowane i trudne, często stanowi barierę przed zakupem systemu inteligentnego domu. Nic bardziej mylnego. Korzystanie z systemu jest niezwykle proste, wręcz intuicyjne. Systemem można sterować za pomocą zwykłych przełączników, aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie albo za pomocą głosu.
System może być zainstalowany w dowolnym momencie.

I to nie tylko na etapie budowy domu, jak sądzi wiele osób. Oczywiście lepiej wtedy zaplanować instalację systemu i rozpocząć ją na etapie stanu surowego zamkniętego, ale nie będzie też problemem zainstalowanie go na etapie wykończenia wnętrz. W takiej sytuacji instalator może zastosować bezprzewodową komunikację między urządzeniami, która nie wymaga wiercenia w ścianie. Wymagany jest tylko zasilacz. Warto zaznaczyć, że instalacja systemu inteligentnego domu w gotowym domu nie ogranicza jego funkcjonalności. Wszystkie opcje pozostają dostępne.


Systemy inteligentnego domu są odpowiednio zabezpieczone

Dlatego nie trzeba się martwić, że ktoś włamie się do systemu. Teoretycznie oczywiście takie zagrożenie istnieje, ale stosowane systemy zabezpieczeń w dużej mierze wykluczają taką możliwość. Połączenie jest zawsze szyfrowane, a dostęp do niego mają tylko członkowie rodziny. Ponadto, inteligentny dom zwiększa bezpieczeństwo. Na przykład poprzez monitorowanie wskaźników dymu lub poziomu tlenku węgla.


Jeśli Internet zostanie przerwany, system będzie działał bez zmian.

Przerwa w dostępie do Internetu pozwoli nam tylko na zdalne monitorowanie systemu, ale wszystkie inne funkcje będą działać bez zmian. W przypadku awarii zasilania sytuacja będzie inna. Do czasu przywrócenia zasilania nie będzie można sterować za pomocą systemu urządzeniami lub instalacjami, takimi jak oświetlenie czy klimatyzacja.